Imunolog: 'Za svaku bolest postoji projicirano trajanje života, a Covid ga znatno skrati'
Imunolog Zlatko Trobonjača nam je pojasnio istraživanja prema kojima Covid-19 muškarcima život skraćuje u prosjeku za oko 14 godina, a ženama za 12. S primarnom bi bolesti živjeli još godinama
To nije moja računica nego podaci dvaju istraživanja u svijetu. Podijelili su oboljele od kroničnih bolesti na više grupa - dijabetes, visoki tlak, ljude s autoimunim, malignim bolestima i druge - i za svaku tu grupu izračunali projiciranu životnu dob, pojašnjava imunolog Zlatko Trobonjača svoju izjavu da Covid muškarcima život skraćuje za oko 14, a ženama za 12 godina.
Uglavnom umiru stariji
Na primjer, ako je netko obolio od dijabetesa sa 65, istraživanjima je projicirano da će živjeti 75 godina. Ako je dobio Covid i preminuo, izgubio je, dakle, deset godina života, pojašnjava imunolog.
Netko s malignom bolešću bi nakon dijagnoze živio još pet godina, ali ih je izgubio, jer je dobio Covid, i umro. Također, ukoliko je nekome dijagnosticirana astma s 30 godina, njegova je projicirana dob 80, što znači da je u slučaju smrti od Covida izgubio čak 50 godina života.
Kako su preminuli od Covida uglavnom stariji ljudi, dok je mladih daleko manje, u prosjeku su muškarci preminuli zbog Covida izgubili 14, a žene 12 godina.
Bez Covida bi živjeli i dalje
Uglavnom, dodaje imunolog, umiru stariji ljudi, i većina ih je imala neku kroničnu bolest, no jednako tako i šansu da s njom i dalje poživi.
- Zato mi strašno smeta kad netko kaže da je oboljeli umro jer je imao neku drugu bolest. To nije istina. Većina preminulih su ljudi starije dobi, s kroničnim problemima, no zna se koliki je projicirani životni vijek s njima, i da bi, moguće, bez Covida živjeli i dalje, kaže stručnjak.
Коментари
Постави коментар